Jim Rohn powiedział kiedyś Sukces to nic innego niż kilka prostych aktów dyscypliny praktykowanych każdego dnia”. Samodyscyplina jest kluczowym obszarem do rozwoju, który wymaga od nas bardzo dużo determinacji, wysiłku i działania wbrew naturalnym odruchom. 

W psychologii znanym eksperymentem, który miał za zadanie zbadać m.in. ludzką samodyscyplinę był „Marshmallow test”, który został przeprowadzony na Uniwersytecie Stanforda w latach 60-tych. Koncepcja eksperymentu była bardzo prosta: dzieci w wieku średnio 4,5 lat przebywały same w pustym pokoju, a przed sobą widzieli miskę ze słodką piankę. Eksperymentator poinformował wszystkie dzieci po kolei, że mogą zjeść piankę teraz lub mogą poczekać, aż wróci i wtedy dostaną kolejną piankę.

Jak się okazało poziom samodyscypliny różnił się u poszczególnych dzieci – niektóre zuchwale czekały na powrót badacza, a inne od razu zjadały piankę. Co ciekawe wyniki tego eksperymentu przekładały się także na samodyscyplinę w różnych obszarach życia dzieci, a nawet były wskaźnikiem ich późniejszych wyników szkolnych!

Samodyscyplina jest jak mięsień – każdy z nas może ją rozwijać i wzmacniać, jednak kluczowa jest tu regularność. W końcu każdy z nas chciałby mieć w sobie ogromny zapas motywacji, który starczyłby na szybkie załatwienie wszystkich obowiązków oraz realizację innych, ważnych dla nas, aktywności. W osiągnięciu tego stanu napotykamy niestety bardzo wiele przeszkód. Kiedy jednak konfrontujemy się z przeciwnościami losu, coraz mocniej rozwijamy w sobie własną wytrwałość, czyli samodyscyplinę w działaniu. Uczymy się na własnych błędach, jakimi ścieżkami należy się kierować, aby przy kolejnym razie zwiększyć swoją szansę wygranej.

Kiedy więc zaczniesz pracować nad własną samodyscypliną? Pomocnym może być zapisanie konkretnej daty w kalendarzu, który będzie dla Ciebie sygnałem startu. Podobnie wypisz 10 powodów, dlaczego samodyscyplina jest ważnym dla Ciebie obszarem do pracy?

Calvin Coolidge, prezydent USA przeszedł do historii za swoje krótkie, ale jakże znaczące wypowiedzi. Jedna z najbardziej znanych brzmi tak:

„Trwaj w swoich zamiarach. Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie będzie to talent, bo nie ma nic powszechniejszego niż ludzie, którzy mimo talentu nie odnieśli sukcesu. Nie będzie to też geniusz, bo geniusz, z którego nic komuś nie przyszło, jest już przysłowiowy. Samo wykształcenie nie wystarczy, świat jest pełen wykształconych nieudaczników. To dzięki wytrwałości i determinacji można wszystko”.

Więcej przykładów oraz techniki dotyczące rozwoju wytrwałości możesz znaleźć w mojej książce: „Ty postaw na Zmianę, my pokażemy Ci drogę” oraz „Ty wybierasz cel, my pokazujemy drogę”.