Wiarygodność jest podstawą zaufania. Bez niej niemożliwe byłoby nawiązania szczerej i autentycznej relacji z drugim człowiekiem. W biznesie wiarygodność w zachowaniu polega nie tyle na traktowaniu wszystkich na równi bez względu na warunki, ale sprawiedliwie i dawanie poczucia bycia wartościową, niezastąpioną częścią zespołu. Wzajemne bycie fair popłaca, nie tylko finansowo, ale przede wszystkim wnosi ogromną wartość w przyjazne relacje oparte na wzajemnym szacunku.

Craftfishing

Coraz częściej w biznesie spotykamy się ze zjawiskiem craftfishingu. Jest to zwrot z języka angielskiego, oznaczający osobę, która tworzy w Internecie fałszywą tożsamość. Każdemu, kto poszukiwał sympatii w sieci, na portalach społecznościowych typu Facebook lub innych, zdarzyło się pewnie doświadczyć rozczarowania podczas spotkania w realnym świecie. Okazało się, że ktoś nie tylko różni się wyglądem, ale również osobowościowo nie przypomina cudownej wybranki bądź wybranka.

Czy taki sam efekt może wystąpić, gdy nie mamy do czynienia z podążaniem za głosem serca przy wyborze partnera biznesowego lub marki? Nie ma nic gorszego niż zdemaskowanie fałszywego obrazu firmy w oczach klienta lub współudziałowca.

Jak więc budować prawdziwy obraz i wiarygodność osobistą w biznesie?

• Przede wszystkim bądź szczery bez względu na niepewną sytuację, kryzysy, pokusy małych niedopowiedzeń. Nawet najmniejsze kłamstwa mogą doprowadzić do wielkich porażek wizerunkowych.

• Dotrzymuj słowa, gdy się do czegoś z obowiązujesz. Szczerość i otwartość to podstawa wzajemnego zaufania. Twoje słowo to wszystko, co masz. Każdą transakcję powinieneś traktować jako możliwość zwiększenia lub degradacji twojej reputacji. Jeżeli wiesz, że nie dotrzymasz terminu, poinformuj zleceniodawcę wcześniej. Ludzie są dużo bardziej skłonni do wybaczania niedociągnięć, jeżeli są o nich wcześniej poinformowani. Mają wtedy poczucie kontroli nad sytuacją.

• A co, jeżeli już mamy do czynienia z sytuacją narażającą naszą wiarygodność na straty? Przyznawaj się do błędu! Niestety porażki w biznesie są nieuniknione. Liczy się to, co możemy z nimi zrobić i jak je naprawić. Ważniejsze jest skupienie się na rozwiązaniu problemu, a nie obsesyjne koncentrowanie się na samym problemie. Przede wszystkim jednak ucz się na błędach i staraj się przewidywać ryzyko ich kolejnego wystąpienia.

• Bądź niezawodny. Brytyjska firma Warranty Direct prowadzi ranking niezawodności samochodów nazwany Reliability Index, który bierze pod uwagę nie tylko częstotliwość awarii, ale też koszt i czas, jaki zajmuje ich usunięcie. Na podstawie tego wyliczony zostaje indeks niezawodności. Chevrolet czy Nissan są wybierane zdecydowanie częściej niż inne marki nie tylko dlatego, że są popularne, ale cieszą się one właśnie najwyższymi indeksami niezawodności.