Czasem bycie upartym wcale nie jest wadą. W końcu poprzez uparte dążenie do celu potrafimy przekuć nasze idee i wartości w rzeczywiste efekty oraz nadać kształt kolejnym działaniom. Sztuka wygrywania to sztuka umiejętnego stawiania celów, a przez to także sukcesywnej realizacji swoich planów. Jak więc nauczyć się wygrywać?

Tym co podtrzymuje naszą motywację do działania są emocje. To one nadają pęd i kierunek naszym działaniom. To emocje stanowią odważnik przechylający szalę, na której znajduje się budzik z godziną alarmu ustawioną na 5:30, porannym joggingiem, zamknięciem deadlinów przed czasem, spełnienie obietnic, uczestniczenie, w weekendowym szkoleniu – zamiast leniwego wygrzewania się do późna w łóżku i wielogodzinnego oglądania seriali.

Rafał Ohme w #30dnisamodyscypliny przedstawia biologiczne wyjaśnienie działania układu emocjonalnego. Neuroanatomiczne odpowiedniki emocji i rozumu w naszym umyśle działają niejako odrębnie. System limbiczny odpowiadający za emocje wysyła informację do przysadki mózgowej generującej elektrochemiczne impulsy do działania, podczas gdy kora czołowa, z którą kojarzy się myślenie, planowanie i świadome wykonywanie działań nie łączy się bezpośrednio przysadką. Do usprawnienia umotywowanego działania potrzebna nam jest więc emocja wybiegająca daleko poza racjonalne rozumowanie, a jest nią…nadzieja. Rozumiemy ją tutaj jako poczucie, że mogę coś zmienić, że jestem w stanie osiągnąć to czego pragnę.

Jeśli więc chcemy rozpocząć pracę nad pewnym określonym obszarem w naszym życiu, powinniśmy zacząć od wzmacniania naszej wiary w to, że mam wiedzę i umiejętności aby dokonać tego na czym mi zależy. Nadzieja jest jak świeca zapłonowa silnika napędzającego machinę motywacji.

Inne psychologiczne teorie emocji i motywacji opierają się na założeniu, że do powstania emocji niezbędne jest nadanie wagi temu co chcemy osiągnąć oraz proces oceny kolejnych dokonań. Koncentracja na tym co ważne, dlaczego jest ważne i w jaki sposób przyczynia się dla naszego dobrostanu fizycznego oraz psychicznego wpływa na efektywność naszego działania.  Koncentracja na planowaniu pozwoli Ci nabyć poczucie bezpieczeństwa związane z przewidywaniem tego co ma się wydarzyć oraz przyczyni się do wzmożonej koncentracji na ważnych aspektach danego przedsięwzięcia.

Aby zbudować stabilny dom, należy przygotować silne fundamenty. Na początek zacznij więc od zerwania z rozwlekłym myśleniem, dbaj o rozwój swojej wiedzy i pracuj nad świadomym przeżywaniem emocji.