Najczęstszym powodem, dla którego wiele osób nie odnosi sukcesu, jest to, że nie zdefiniowaliśmy, jak ten sukces miałby wyglądać.  Aby dostać się tam, gdzie chcesz, musisz określić swój punkt końcowy i pracować wstecz, aby przejść od tego punktu do miejsca, w którym jesteś teraz.

Wyznaczanie celów daje zarówno długoterminową wizję, jak i wizję krótkoterminową. Przez lata odkryłem kilka typowych powodów, przez które ludzie nie osiągają sukcesu. I prawie wszystkie mają miejsce, ponieważ ludzie nie postrzegają wyznaczania celów jako rozwiązania.

Oto pięć powodów, dla których możesz nie osiągnąć swoich celów, oraz najlepsze sposoby rozwiązania tych problemów.

1. Twoje cele są zbyt niejasne
Często ludzie wyznaczają zbyt niejasne cele. Możesz pomyśleć: „Chciałbym zadbać o formę” lub „Byłoby wspaniale mieć więcej pieniędzy na koncie oszczędnościowym”. I oczywiście, byłoby wspaniale, gdyby to się udało – ale o ile bardziej szczegółowo nie nakreślisz swoich celów, prawdopodobnie nigdy ich nie osiągniesz. Konkretne cele są pomocne, ponieważ kiedy dokładnie określasz, co chcesz zrobić, łatwiej jest je sobie wyobrazić,  a następnie faktycznie dążyć do ich wykonania. Zamiast mówić „Chcę o siebie zadbać”, spróbuj powiedzieć: „Będę ćwiczyć trzy dni w tygodniu i przestanę pić napoje gazowane”.

2. Zwracasz uwagę na ilościowe określanie swoich celów
Częstym błędem podczas ustalania celów jest to, że nie są one mierzalne. Czy potrafisz ocenić swój cel i zmierzyć swoje postępy? Jeśli nie, to prawdopodobnie dobrym pomysłem jest powrót do pierwotnego celu i poprawienie go. Na przykład, gdybyś powiedział „Moim celem jest zaoszczędzić więcej pieniędzy”, trudno go zmierzyć. Co to znaczy „więcej”? Ten cel można interpretować na wiele różnych sposobów . Gdybym powiedział, że moim celem jest zaoszczędzenie 5000 dolarów do tego lata, łatwo jest śledzić ten postęp. Mogę regularnie sprawdzać Twoje konto bankowe, aby zobaczyć, jak blisko jestem tego 5000 USD.

3. Wyznaczasz nieosiągalne cele
Wyznaczanie celów jest ekscytujące! Możesz mieć wielkie plany – na przykład zostać milionerem lub zbudować swój wymarzony dom. Ale jeśli ustawisz poprzeczkę zbyt wysoko, nie osiągniesz swoich celów i poczujesz się rozczarowany sobą i wypalony. Łatwym sposobem na pokonanie tego jest wyznaczenie celów, które są osiągalne. Na przykład, powiedzmy, że chcę zbudować ten wymarzony dom. Powiedzenie „Chcę zbudować nowy dom dla mojej rodziny w ciągu najbliższych sześciu miesięcy” najprawdopodobniej nie jest celem osiągalnym. Budowa domu wymaga czasu. Bardziej realistycznym celem może być więc: „Zamierzam znaleźć wykonawcę i sporządzić budżet”. Kiedy już osiągnę ten cel, mogę pomyśleć o dalszej części procesu i zdecydować, jaki może być następny realistyczny cel.

4. Wyznaczasz cele, które nie mają znaczenia dla Twojego życia
Jasne, może Ci się spodobać pomysł przeprowadzki do Nowego Jorku lub na Karaiby. Ale czy ten cel jest rzeczywiście istotny dla twojego życia? Osiągnięcie tego celu może być zabawne, ale jeśli nie posuwa Cię dalej w realizacji ogólnego planu na całe życie, to nie był tego warte. Dlatego zawsze upewniam się, że moje cele nie są stratą czasu. Każdy cel powinien mieć określony cel, aby był odpowiedni. Zamiast przeprowadzać się na Karaiby tylko dlatego, że błękitna woda wygląda ładnie, lepszym celem może być: „Chcę przeprowadzić się do [miasta], ponieważ jest tam tak wiele możliwości zatrudnienia w mojej branży”. Wyznaczając cele, zawsze upewniam się, że jest to istotne dla mojego życia.

5. Nie dodajesz wymagania dotyczącego ram czasowych.
Dodanie daty wykonania do każdego wyznaczonego celu jest niezbędne – dodając je, będziesz znacznie bardziej zmotywowany do pracy nad nimi i upewniając się, że osiągniesz je przed upływem wyznaczonego okresu.

Jak to wygląda? To proste: zamiast mówić „Chcę zatrudnić dwóch dodatkowych pracowników dla mojej firmy”, powiedz „Chcę zatrudnić jeszcze dwóch pracowników dla mojej firmy w ciągu 3 miesięcy”. Wtedy będziesz bardziej zmotywowany do dążenia do tego celu i osiągnięcia go. Aby mieć pewność, że osiągnę cele, wyznaczam sobie realistyczne ramy czasowe. Pomagają mi one w utrzymaniu moich celów w zgodzie i zasięgu.