Jak możesz opracować plan działania dla swojego biznesu?

Zaczniemy od dwóch kluczowych kwestii:

• Strategiczne myślenie jest kluczem do suckesu.

• Możesz nauczyć się tej umiejętności…w łatwy sposób!

Reagowanie oraz zmaganie się z codziennymi problemami jest ważnym zadaniem, ale nie powinno być Twoją pracą. Pomyśl o tym w ten sposób – reagowanie to jak próba ratowania łodzi, która właśnie uderzyła w górę lodową. Strategiczne myślenie to wyznaczanie trasy, która od samego początku znajduje się mile od niebezpieczenstwa. Kluczem do długofalowego sukcesu jest rozwijanie umiejętności podejmowania strategicznych decyzji, które są niezbędne do tego, aby uniknąć jakiegokolwiek kryzysu.

To wszystko sprowadza się do jednego – jeżeli nie planujesz długofalowego sukcesu, wtedy reagujesz, a nie zarządzasz. Na czym polega różnica?

Strategiczne myślenie czyli jasne wyznaczanie celu i przygotowanie na wszystko, jest prawie jak pole walki. Jeżeli jesteś przygotowany na wszelkie konsekwencje, nic Cię nie zaskoczy i nie stanie na Twojej drodze!

Teraz kiedy już masz podstawowe pojęcie na temat tego, dlaczego strategiczne myślenie jest kluczem do rozpoczęcia jakiegokolwiek biznesu, możemy skupić się na szczegółach.

 

Z czego składa się strategiczny biznesplan?

  • Masz konkretne, wymierne, osiągalne, istotne, określone w czasie cele dla swojej firmy i pracowników.

Nigdy nie trafisz w cel, jeśli nie wiesz, gdzie on się znajduje – a jeśli nie masz jasnych, określonych celów dla swojej firmy, nigdy nie osiągniesz żadnego prawdziwego sukcesu.

  • Znasz tajniki swojego produktu, towaru lub usługi.

To może wydawać się niemądre, ale często się o tym zapomina. Żadna ilość strategicznego planowania nie ochroni Cię przed porażką, jeżeli nie przykładasz się do tego, co faktycznie sprzedajesz.

  • W pełni zbadałeś rynek i konkurencję, aby mieć pewność, że oferujesz właściwy produkt w odpowiedniej cenie, właściwym ludziom.

Czy pamiętasz the DeLorean Motor Co, czyli firmę, która stała za wyprodukowaniem sławnego samochodu w „Powrocie do przyszłości?” Fajnie wyglądające auto, prawda? Cóż, „lubię to” czy „myślę, że to wygląda fajnie” nie wystarczy w świecie biznesu. Musisz być pewny, że jest to unikalny, lepszy od konkurencji, zaspokajający faktyczne potrzeby i konkurencyjny cenowo produkt. Ważne, aby się nad tym zastanowić, zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany w swoim biznesie.

  • Masz kompletny biznesplan opracowany przed rozpoczęciem działalności lub wprowadzeniem poważnej zmiany – wiesz jak wygląda proces sprzedaży i generowania przychodów.

To oznacza poświęcanie czasu na przemyślenie każdego poważnego kroku nowego przedsięwzięcia jeszcze przed jego oficjalnym uruchomieniem.

  • Nigdy nie przestajesz się uczyć, zadajesz pytania, doskonalisz się!

To prawdopodobnie najważniejszy punkt na tej liście. Świat zmienia się jeszcze szybciej niż wcześniej i jeżeli nie będziesz nadążał, wypadniesz z gry. Nawet najbardziej błyskotliwy plan strategiczny ma krótką datę ważności. Musisz mieć pewność, że wyprzedzisz konkurencję, nawet po tym jak już osiągniesz sukces.

Plan działania

  • Rozpoznaj problem i odpowiednio reaguj.

Mówi się, że “pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest akceptacja” i jest to prawda. Nieważne jak bolesne by to nie było, zorientowanie się, że nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany w swoim biznesie jest pierwszym krokiem w stronę, aby odbić się od dnia. Czy problemem jest produkt, cena, pracownicy, czy to jak promujesz swój towar?

  • Zaakceptuj odpowiedzialność.

W byciu szefem ważne jest to, żeby twój zespół wiedział, że odpowiedzialność za biznes spada na Ciebie i nie będziesz próbował przerzucać jej na kogoś innego.

  • Skoncentruj się na pierwszym większym celu.

Jeżeli miałeś problem ze sprzedaniem swojego produktu lub usług, nie oczekuj, że będziesz w stanie zmienić to w jedną noc. Wyznacz jasny cel, który utwierdzi Cię w przekonaniu, że znajdujesz się na dobrej drodze.

  • Stwórz plan i powierzaj zadania.

Czy dosłownie chwilę temu nie mówiliśmy o braniu odpowiedzialności za to, co dzieje się w firmie? Tak! Ale jest ogromna różnica pomiędzy odpowiedzialnością, a właściwym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Tak, jesteś odpowiedzialny za wszystko co dzieje się w firmie, ale to nie oznacza, że musisz planować, tworzyć i dostarczać każdy towar bądź usługę. Uwolnij się od tego poprzez oddelegowanie zadań do wykwalifikowanego, odpowiedzialnego zespołu, dzięki czemu skupisz się na ważnej pracy strategicznej.

  • Budżet – budżet – budżet!

Nic nie zatopi biznesu szybciej, niż nieszczelny budżet. Jeżeli starasz się wprowadzić zmiany w trudnej sytuacji, upewnij się, że Twój budżet jest wystarczający, aby zapewnić Ci dobry pas startowy, z którego ponownie wyruszysz.

  • Opracuj wskaźniki sukcesu.

Bądź pewny tego, że wiesz jak wygląda sukces. Upewnij się, że kontrolujesz wszystkie kluczowe czynniki przez cały proces, albo w przeciwnym razie będziesz poświęcał swój sukces, płacąc za sukces innych.

  • Rozpocznij opracowanie nowego planu!

Jeżeli udało Ci się zrealizować plan, przygotuj się do tego, aby zrobić to ponownie. Musisz być przygotowany na ciągłe wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i udoskonaleń, aby utrzymać się na czele w obliczu konkurencji więc nie spoczywaj na laurach, gdy już osiągniesz sukces. (Ale nie zapominaj również, o jego uczczeniu!)