Wyznaczanie celów można opisać za pomocą siedmiu zasad. Są to ogólne zasady, które można zastosować do prawie każdego celu. Niemożność osiągnięcia celów wynika z deficytów w zakresie jednego z tych siedmiu kluczowych obszarów

#1

Po pierwsze, cele powinny być jasne, konkretne i powinny zostać spisane. Cel nie może być mglisty lub ogólny, jak na przykład osiągnięcie szczęścia czy też zarobienie większej ilości pieniędzy. Cel musi być określony, konkretny, osiągalny i taki, żeby można go było wizualizować i sobie wyobrazić.

#2

Po drugie, cele muszą być mierzalne i obiektywne, tak aby osoba trzecia mogła je przeanalizować i ocenić. „Zarobienie dużej ilości pieniędzy” nie jest żadnym celem. To tylko pobożne życzenie lub fantazja, którą podzielają wszyscy. Zarobienie określonej sumy pieniędzy w danym okresie to z kolei prawdziwy cel.

#3

Po trzecie, cele powinny mieć granice czasowe, terminy, harmonogramy i terminy pośrednie. Nie ma tak naprawdę nierealistycznych celów, są jedynie nierealistyczne terminy. Kiedy już określisz sobie jasny harmonogram i terminy, powinieneś dążyć do osiągnięcia celu w tym czasie. Jeżeli Ci się nie uda, wyznacz kolejny termin, a jeżeli będzie to konieczne, to kolejny, aż osiągniesz sukces.

Wiele osób poddaje się w momencie, kiedy w wyznaczonym terminie okazuje się, że nie osiągną tego, co zaplanowały. Dają się pokonać frustracji i niezadowoleniu z siebie. Nie bądźmy dla siebie zbyt wymagający, dawajmy sobie szanse, kolejne i kolejne. W zderzeniu planu z rzeczywistością wszystko nabiera innego kształtu — również czas realizacji. Świat daje nam informację zwrotną i musimy elastycznie reagować, zmieniać podejście, metody, szukać sojuszników, ale nie odpuszczać tego, co zaplanowaliśmy.

W USA ponad 450 milionów osób rocznie podróżuje samolotem. Tysiące samolotów z setkami tysięcy pasażerów przecina przestrzeń powietrzną, docierając do różnych miast. Wart biliony dolarów przemysł lotniczy wpływa na życie każdego z nas. Sukces tej branży, a zarazem każdego pasażera, jest wynikiem usystematyzowanego, skomputeryzowanego programu osiągania celów. Kiedy wyruszasz w podróż, jedziesz do określonego miasta czy też celu. Podejmujesz decyzję, kiedy chcesz polecieć i ile czasu może Ci to zająć. Określasz, jaka odległość dzieli Cię od lotniska i ile czasu potrzeba na odprawę. Obliczasz, ile będziesz leciał i jak długo zajmie Ci dojazd z lotniska. Wyznaczasz sobie rozkład podróży. Ponad 450 milionów ludzi robi to każdego roku. Udaje się im punktualnie dojechać dokładnie tam, dokąd chcą. To stawianie celów na poziomie ogromnej grupy. Taki sam proces działa w życiu osobistym. Prawda, że to nie takie trudne?

#4

Czwarta zasada wyznaczania celów mówi o tym, że cele muszą być ambitne. Powinny wymagać od Ciebie wyjścia poza strefę komfortu. Powinny wykraczać poza osiągnięcia z przeszłości. Z psychologicznego punktu widzenia powinny cechować się co najmniej 50-procentowym prawdopodobieństwem odniesienia sukcesu, wtedy proces dążenia do celu będzie nieco stresujący, ale też spowoduje, że wykażesz się swoimi najlepszymi cechami.

Mój serdeczny kolega Łukasz Jakóbiak, twórca programu 20 m2, który ma setki tysięcy odbiorców w internecie, zrealizował w swoim życiu wiele ambitnych celów — po wywieszeniu ogromnego CV przed firmą, w której chciał pracować, doprowadził do tego, że setki firm oferowały mu zatrudnienie. Wywiady w jego 20-metrowej kawalerce ze znanymi i cenionymi osobowościami, które trudno zaprosić do telewizji i namówić na jakiekolwiek wywiady w ogóle, szukanie sponsorów na loty do Nowego Jorku (odmowa od prawie 100 potencjalnych sponsorów), aby spotkać Lady Gagę (cel zrealizowany), to tylko niektóre z jego zrealizowanych ambitnych celów. Łukasz nie komplikuje procesu — wie bardzo dokładnie, czego chce w każdym przypadku, a potem do upadłego wręcz, z uporem, bez rozczulania się nad sobą próbuje, próbuje i próbuje, i w końcu osiąga to, co zaplanował. Jego cele są ambitne, dla wielu niemożliwe i absurdalne — jednak coś ciekawego opowiedział mi kiedyś o „dużych celach”, które zrealizował, i swoich planach na przyszłość. Powiedział: „Kiedy się nie poddajesz i osiągasz kolejny i kolejny cel z kategorii tych „niemożliwych”, to zaczynasz wierzyć, a potem staje się twoją codziennością, że realizujesz cele „nie do osiągnięcia”. Tak więc kiedy osiągamy sukcesy, przesuwa się w naszej głowie granica tego, co jest możliwe, co jest do osiągnięcia, i jesteśmy w stanie osiągać coraz bardziej ambitne i śmiałe cele. Nasza duma i pewność siebie rosną, mamy poczucie skuteczności i rośnie w nas silne przekonanie, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych do osiągnięcia.

#5

Piątą zasadą jest zgodność celów z wartościami i ze sobą nawzajem. Nie możesz mieć celów, które są wzajemnie sprzeczne. Powoduje to dysonans wewnętrzny, stres i wyczerpuje nas emocjonalnie. Toczymy wtedy wewnętrzną walkę, która nigdy nie będzie wygrana. Poznałem w swoim życiu ludzi, którzy chcą osiągnąć sukces w biznesie, a jednocześnie chcą grać w golfa każdego popołudnia. Nie można osiągnąć tych dwóch celów jednocześnie.

#6

Szósta zasada — cele powinny wprowadzać równowagę pomiędzy różnymi obszarami życia: karierą, finansami, życiem rodzinnym, zdrowiem, życiem duchowym i zaangażowaniem  społecznym. Podobnie jak koła, tak i cele powinny być odpowiednio wyważone  dopiero życie w równowadze przynosi spełnienie i zadowolenie.

#7

Siódmą zasadą jest posiadanie nadrzędnego celu w życiu. Musisz mieć jeden cel, którego osiągnięcie przyniesie więcej pozytywnych zmian, niż któregokolwiek z pozostałych. Związane jest to z poczuciem sensu, misji i czegoś, co jest dla Ciebie naprawdę ważne w życiu.

Twoje życie stanie się naprawdę satysfakcjonujące dopiero wtedy, gdy podejmiesz decyzję co do tego, jaki jest Twój główny cel, i skupisz całą swoją energię na osiągnięciu tego celu. Zaskoczenie może budzić fakt, że zbliżając się do swojego głównego celu, osiągniesz wiele z pomniejszych celów. Jednak punktem wyjścia jest posiadanie nadrzędnego celu w życiu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o efektywności w biznesie, już 28 maja 2020 roku razem z Brianem poprowadzimy darmowy webinar, na który możesz się zapisać tutaj: www.sebastiankotow.com/briantracy