Odwaga to cecha wszystkich super bohaterów, jednak dotyczy także każdego mniej lub bardziej szarego człowieka. W końcu nie ma na świecie osoby, która by nie zrobiła w swoim życiu czegoś odważnego. A są i takie, które decydują się na odważne zachowanie codziennie.Z psychologicznego punktu widzenia odwaga jest pojęciem bardzo blisko związanym ze strachem, a dokładnie jego pokonywaniem, a to ma miejsce nawet wtedy, kiedy pomimo choroby, czy złego samopoczucia decydujemy się odbyć nasz trening i nie rezygnować z własnych postanowień.

Odwaga jest więc wyborem między walką a ucieczką. Jednocześnie warto podkreślić, że nie powinna być ona rozumiana jako podejmowanie zachowań ryzykownych i szkodliwych dla naszego zdrowia. Odwaga nie jest miarą bezmyślności, a bilansu między tym, co mogę stracić i zyskać podejmując określone działanie.

Częstą niestety jest sytuacja, kiedy strach nas tak bardzo paraliżuje, że nie jesteśmy w stanie wykonać ważnego dla nas zadania, jak zdecydować się na poważną rozmowę ze swoimi bliskimi, czy współpracownikami. Poniżej znajdują się cztery ważne zasady, których trzymanie się pozwoli nam przełamać się i wyjść na przód lękom.

1. Nie analizuj za długo, tylko działaj
Wiele ludzi ma tendencje do zbyt dużego rozmyślania na tematy, które w gruncie rzeczy wymagają od nas szybkiego podjęcia akcji a nie dokładnego ważenia zysków i strat. Co więcej, w sytuacjach, które nas paraliżują, dokładniejsze o nich rozmyślanie może spowodować, że lęk będzie jeszcze większy, a my będziemy dalecy od podjęcia jakiegokolwiek działania.

2. Skoncentruj się nad tym, co chcesz zrobić
O ile zbyt długie dywagacje mogą pozbawić nas odwagi, o tyle rozmyślanie o samym momencie podjęcia działania mogą nas do niego przybliżyć.

3. Trenuj!
W momencie, kiedy stoimy przed dużym wyzwaniem, którego się obawiamy. Możliwą opcją zmniejszenia lęku jest przećwiczenie pewnych zachowań, na których nam zależy. Przykładem może być rozmowa rekrutacyjna i przygotowanie odpowiedzi na pytania, które może nam zadać rekruter.

4. Pomyśl o zyskach
Dużym motywatorem, który sprawia, że zaczynamy działać w obranym przez nas kierunku, jest myślenie o nagrodzie, a więc rzeczach materialnych lub nie, które chcielibyśmy mieć jako efekt działania. Warto nie zapominać, że pozytywnym skutkiem może być także ulga, która wynika z poradzenia sobie ze stresującą sytuacją.