Colin Powell powiedział kiedyś „Nie ma sekretów, które pomagają osiągnąć sukces. Wszystko jest rezultatem przygotowań, ciężkiej pracy i uczenia się z porażek”. Niepowodzenia są więc nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Wiele ludzi traktuje je jednak jako ogromną przeszkodę do realizacji postawionych sobie celów. Jednocześnie są osoby, które traktują porażkę jako szansę do przyglądnięcia się własnym strategiom rozwiązywania problemów oraz okazję do rozwoju. W swojej książce “13 Things Mentally Strong People Don’t Do” Amy Morin formułuje konkretne zasady, które pomagają zmienić nastawienie do własnych niepowodzeń. Poniżej możesz znaleźć najważniejsze z nich:

1. Nie trać energii na rzeczy, których nie kontrolujesz
Z pewnością każdy zna na swoim otoczenia osobę-narzekacza, który uwielbia krytykować rzeczywistość, a szczególnie okoliczności, które od niego nie zależą. W ten sposób można by zacząć od pogody i skończyć na zagubionym bagażu na lotnisku. Osoby silne psychicznie bez względu na okoliczności, w których się znaleźli, biorą życie we własne ręce i nie tracą czasu na zbytnie przemyślenia dotyczące winowajcy sytuacji, w której się znaleźli. Najważniejsze jest dla nich działanie na przekór napotkanym ograniczeniom.

2. Nie martw się tym, co powiedzą inni
Jako ludzie mamy tendencję do ukrywania informacji, które mogłyby urazić drugą osobę lub byłyby dla niej niewygodne i ten sposób sami nie czujemy się z tego powodu źle. Jest to jednak złudne, ponieważ utajając pewne informacje, utajamy często prawdę. Osoby silne psychicznie mają zwyczaj mówić wprost co myślą i co dla nich jest prawdą, dbając jednocześnie o komfort rozmówcy. Co istotne ich samoocena nie upada, kiedy druga osoba będzie się czuła niewygodnie z informacją, którą usłyszy.

3. Nie oczekują natychmiastowych rezultatów
Żyjemy w świecie, w którym wszystko chcemy mieć “na już”. Gdy czegoś nie wiemy, sprawdzamy braki w Internecie. Gdy jesteśmy bardzo głodni, zamawiamy jedzenie z dostawą do domu. A gdy pragniemy z kimś porozmawiać, w kilka sekund jesteśmy w stanie się z nim połączyć telefonicznie. Podobnie jest z realizacją naszych celów – najlepiej, gdybyśmy otrzymali upragniony wynik, bez większego starania. Osoby silne psychicznie, nie oczekują jednak szybkich rezultatów, ponieważ wiedza, że prawdziwa zmiana wymaga czasu.