Mam pecha! Znów spotyka mnie ta sama historia! W kółko powtarzam te same błędy! Wiele z nas powtarza sobie niemal na co dzień podobne wyrażenia, przekonując siebie, że wina jednoznacznie zawsze leży albo w środku nas, albo jest całkowicie od nas niezależna. Często postrzeganie świata w takich czarno-białych barwach jest odbiciem naszych niewspierających schematów myślenia. Co więcej, dostrzeżenie ich jest trudne bez uprzedniego skrupulatnego przeanalizowania doświadczanych trudności.

Człowiek z natury ma potrzebę tworzenia i korzystania z uproszczonych interpretacji rzeczywistości. W sytuacji, kiedy dociera do nas wiele informacji z otoczenia, posługiwanie się schematem pozwala sprostać okolicznościom, w których się znaleźliśmy, oszczędzając w ten sposób zasoby poznawcze i energię. Zazwyczaj są więc one pożyteczne, jeżeli jednak nie weryfikujemy na bieżąco swoich przekonań i zbytnio na nich polegamy, łatwo wpadniemy w pułapki myślenia. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że powinniśmy coś zmienić, ponieważ nasze przyzwyczajenia są już tak stare, że czujemy się wygodnie, posługując się nawet nieprecyzyjną miarą rzeczywistości.

Warto jest więc co jakiś stosować przegląd naszych przekonań. Pytanie więc brzmi jak się za to zabrać?
Zacznij od oceny emocji. Błędne przekonania wpływają na nasz stan emocjonalny i motywację. Zastanów się, czy ostatnio: czujesz napięcie, frustrację, jesteś przygnębiony i bezsilny, ciężko jest ci się zabrać do pracy lub czujesz wewnętrzną blokadę. Jeżeli przezywasz któreś z wymienionych trudności, może to oznaczać, że utknąłeś w pętli dysfunkcyjnych schematów myślowych i może być ci ciężko ruszyć z miejsca.

Kolejnym krokiem jest opisanie sytuacji, która ostatnio wpłynęła na twoje kiepskie samopoczucie. Wypisz związane z nią myśli i przekonania, które przychodzą ci do głowy.

Następnie przetestuj fakty. Zastanów się, czy to, co napisałaś w poprzednim etapie, jest opinią, czy faktem. Teraz wybierz jedynie te fragmenty, które są opiniami, czyli przekonaniami.

Na koniec zweryfikuj swoje przekonania. Oceń czy i jak bardzo:

• mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości?
• pomagają osiągnąć twoje cele?
• pomagają ci czuć się tak, jak chcesz się czuć?
• zyski wynikające z utrzymania tego przekonania przewyższają jego koszty?
• zbliżają cię w kontaktach z innymi?
• wynikają z nich jakiekolwiek korzyści dla ciebie?
Jeżeli uzyskałeś co najmniej dwie odpowiedzi „nie” dla swojego przekonania, oznacza to, że osłabia ono twoją efektywność i czas je zmienić na takie, które przyniesie Ci ukojenie i satysfakcję. Pamiętaj, aby po jakimś czasie znowu poddać je analizie i sprawdzić ich skuteczność. Powodzenia!