Podjąłeś decyzję, że chcesz coś zmienić w swoim życiu? Świetnie! Ale czy masz motywację, aby ją wprowadzić, a co jeszcze trudniejsze podtrzymać w swoim życiu?

To niesamowicie trudne, aby wykształcić nowy nawyk, który z nami pozostanie na długi czas. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało generalnie zmian nie lubi. Nawet jeśli w perspektywie długoterminowej moglibyśmy więcej na tym zyskać.

To co widzi nasz umysł, to przede wszystkim perspektywa bieżącej nagrody, którą będzie mógł uzyskać, po wykonaniu odpowiedniej aktywności.

Z tego też powodu palaczom tak ciężko rzucić palenie. Chociaż z pewnością przyniesie to pozytywne skutki dla zdrowia, to jednak perspektywa „ulgi” po zapaleniu papierosa jest silniejsza. Dzisiaj podzielę się z Wami 3 metodami na to w jaki sposób skutecznie wytrwać w swoich postanowieniach.

  1.       Zwizualizuj korzyści

Zadaj sobie pytanie – co będziesz miał(a) z wprowadzenia nowego nawyku? Może być to np. więcej czasu dla rodziny, smuklejsza sylwetka itp. Warto wyobrazić sobie cel do którego dążysz, poczuć go.

Z tym warto być jednak ostrożnym. Badania pokazują, że zbyt częsta wizualizacja celu, paradoksalnie obniża motywację do jego osiągnięcia, ponieważ nasz umysł postrzega wyobrażenie, jako coś co już ma… więc po co się mamy starać? Pamiętaj zatem, aby używać swojej wyobraźni z rozwagą. Skup się na wizualizacji, szczególnie na początku kiedy określasz cel, później przejdź do działania.

  1.       Jeśli aktywność nie jest przyjemna – znajdź nagrodę

Jeżeli odczuwasz, że droga po której musisz iść, aby osiągnąć swój wymarzony cel nie jest przyjemna, możesz zastanowić się nad wprowadzeniem nagród, które wzmocnią Twoją motywację.

Warto, aby były one związane z Twoim ogólnym celem. Czyli jeśli chcesz systematycznie biegać, to nie idź po drodze do paczkarni, aby sobie osłodzić drogę, ale na przykład pobiegnij do sklepu, gdzie będziesz mógł/mogła kupić sobie nowy strój lub przydatne akcesoria. Oczywiście jeśli pączki, będą jednak lepszą nagrodą, którą uważasz za spójną z celem, to czemu nie 🙂

  1.       Nadaj ramy czasowe

Oprócz obrania celu i jego wizualizacji bardzo ważne jest także nadanie perspektywy czasowej. Musisz wiedzieć przez jaki czas chcesz wdrażać nowy nawyk i ile czasu każdego dnia chcesz na niego poświęcić.

Warto także zastanowić się nad tym, czy Twój cel jest ambitny i realny. Twoja motywacja może być słabsza, jeśli cel będzie zbyt mało lub zbyt bardzo wyzywający. Ponadto nie wszystko jest też w granicach Twoich możliwości. Zastanów się na jaką zmianę możesz sobie pozwolić, a na jaką nie.

Jeśli podobały Ci się wskazówki, którymi się dzisiaj podzieliłem, proszę udostępnij ten wpis dalej ! 

22 października poprowadzę darmowy live „Samodyscyplina daje wolność”, gdzie w praktyce omówimy w jaki sposób wprowadzić nawyk wytrwałości do swojego życia.

Serdecznie zapraszam !

Zapisy: https://samodyscyplina.com/

#SamodyscyplinaDajeWolnosc #Dyscyplina #Samodyscyplina #Upór #Determinacja