Moje wieloletnie doświadczenia w pracy z menedżerami pokazują, że „umiejętność utraty” zaufania jest jedną z najlepiej opanowanych i jednocześnie najmniej uświadomionych kompetencji liderów. Utrata zaufania nie zawsze jest widoczna od razu, czasem potrzeba czasu aby się ujawniła, jednak jej skutki tak, czy siak pozostają bardzo kosztowne. Brak zaangażowania, spadek energii i morale zespołu, spowolnienie pracy projektowej, pogorszenie komunikacji czy wreszcie pogorszenie wyników, to tylko niektóre z nich. Ten krótki tekst, ma za zadanie uświadomić kilka kluczowych zachowań, które w ogromnym stopniu przyczyniają się do utraty wiarygodności i zaufania, którym zespół obdarza lidera.

#1 Nie dotrzymuj zobowiązań
Nie ma nic bardziej demotywującego pracownika niż zapominanie o złożonych mu obietnicach. Kontynuuj takie zachowanie aż do momentu, w którym stracisz cały autorytet i pokażesz, że nie dbasz o niego i jego czas.

#2 Traktuj pracownika jak osobę niezdolną do samodzielnego podejmowania najprostszych decyzji, a gdy delegujesz zadania, zadbaj o to, by czuł ciągle twój monitorujący każdy krok wzrok.
Tłumacz to tym, że dbasz o wysoką jakość i wydajność firmy, tak by wiedział, że on sam tej jakości nie tworzy.

#3 Pamiętaj, że to, co powiesz to niekoniecznie to, co zrobisz
Bądź nieprzewidywalny i zmieniaj zdanie z minuty na minutę. Niech pracownicy domyślą się, o co ci chodzi, przecież po to zatrudniłeś wyszkolonych i doświadczonych pracowników, żeby wiedzieli sami, co mają zrobić. Nie trać czasu na wyjaśnianie i częste spotkania, na których ustalacie cele i zobowiązania.

#4 Nigdy, przenigdy nie uznawaj zasług swoich pracowników
Niedocenianie wysiłku potrafi zbić z tropu najwytrwalszych i najbardziej zmotywowanych twardzieli. Jeżeli rzeczywiście przysłużyli się firmie, to zdecydowane powinieneś przypisać sobie ich zasługi. Co z kolei spowoduje, że ich pewność siebie sięgnie dna.

#5 Wzbudzaj zazdrość i rywalizację
Jak to zrobić? Wybierz swoich faworytów oraz czarne owce i rozpocznij igrzyska. Pokaż, że nie każdy ma takie same szanse na premie czy pochwały od ciebie. Nie każdy jest równie wartościową częścią wspólnoty, której przewodzisz.

#6 Zatajaj i zniekształcaj informacje
Jeszcze innym sposobem na zminimalizowanie atmosfery zaufania jest zatajanie informacji i zniekształcanie informacji. Manipulacje i próby kontrolowania otoczenia doskonale pokazują pracownikom, że to ty tu rządzisz i masz nad nimi całkowitą i niepodważalną kontrolę.

Podsumowując, utrata zaufania może wymagać wiele czasu i prób może więc najlepiej będzie, jeżeli po prostu kompletnie odizolujesz się od pracowników. Nie odpowiadaj na maile, nie widuj się z nimi, nie dbaj o integrację, nie dawaj feedbacku i pod żadnym pozorem nie dawaj im poczucia, że interesujesz się nimi i ich pracą. Wtedy dadzą ci spokój.

UWAGA:

Powyższe 6 punktów to tylko groteskowy opis postępowania, nieświadomych menedżerów. To przestroga. Jeżeli potrafisz utożsamić się z którymkolwiek z powyższych zachowań, to najwyższy czas, aby rozpocząć prace nad świadomym budowaniem zaufania w zespole, we właściwy sposób.