Ośmielę się zaryzykować stwierdzeniem, że nawyk samodyscypliny, jest nawykiem, dzięki, któremu można wieść naprawdę poukładane, a przez to również szczęśliwe życie.

Dzieje się tak, ponieważ dzięki wdrożeniu działań jasnych i powtarzalnych, łatwiej nam jest realizować cele. I to nie tylko na gruncie zawodowym, ale również prywatnym, bo to właśnie dzięki samodyscyplinie możemy szybko wyrobić się z pracą, aby mieć więcej czasu dla bliskich.

Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami wiedzą, która umożliwi Wam łatwiej budować w sobie korzystne dla waszego zdrowia i skuteczności nawyki.

A zatem – na nawyk składają się trzy elementy: [1] kontekst – czyli sytuacja, która prowokuje wyzwolenie konkretnego [2] zachowania, a które to związane jest z otrzymaniem przyjemnej [3] nagrody. To właśnie dzięki nagradzaniu zachowań nawyk jest utrzymywany.

Przypatrzmy się temu schematowi na przykładzie: jesteśmy zmęczeni po całym tygodniu pracy [kontekst]  co w konsekwencji powoduje, że wyruszamy na zakupy [zachowanie],, ponieważ, jest to czynność, która nas relaksuje [nagroda].

Takie schemat można modyfikować tak, aby spełniał nasze najważniejsze cele. Przykładowo kiedy nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, a chcemy poczuć ekscytację możemy udać się na spacer po miejscu, w którym jeszcze nie byliśmy. Możemy również tą nagrodę przyporządkować dla dobrze wykonanego zadania w pracy, dzięki czemu poziom wykonania będzie nam się jasno kojarzył z czekającą emocjonalną korzyścią.

Co istotne w trakcie opracowywania schematów warto wziąć pod uwagę jakie pokusy i ograniczenia na nas czekają. Niektóre z nich mogą być niezależne od nas jak np. zła pogoda. Warto zastanowić się nad tym co robić, gdy takie okoliczności się nadarzą.

A na koniec – nie poddawaj się. Wdrożenie nowego nawyku wymaga czasu, nawet powyżej 1-2 miesięcy, dlatego daj sobie wystarczającą przestrzeń na zmianę. Co więcej, nawyk wdrażaj etapami. Jeśli nawyk jest związany z długością danego zachowania, zacznij od krótkich interwałów, dzięki temu szybko się nie zniechęcisz.

Jeśli podobały Ci się wskazówki, którymi się dzisiaj podzieliłem, proszę udostępnij ten wpis dalej. 22 października poprowadzę darmowy live „Samodyscyplina daje wolność”., gdzie w praktyce omówimy w jaki sposób wprowadzić nawyk wytrwałości do swojego życia. Zapisy: https://samodyscyplina.com/

#samodyscyplinadajewolnosc #BiznesZglowa