Nudny i rutynowy dzień może zaowocować efektywnie i ciekawie spędzonym czasem. Każda z nich opiera się na innych aspektach zdrowia psychicznego – na emocjach, myśleniu oraz działaniu. Przyjrzymy się nim:

  1.       Urealnienie

Na co dzień możemy doświadczać dużych wahań nastroju spowodowanych napięciami w kraju, czy w pracy. Warto zdawać sobie sprawę, co w kontekście napływających informacji staje się dla nas faktem, a co już naszą opinią. Aby to przećwiczyć możesz wykonać następujące ćwiczenie: zastanów się wieczorem, w którym momencie dnia odczuwałeś/odczuwałaś złość i zastanów się z czego ona wynika? Być może to tylko kwestia interpretacji twojego doświadczenia, a nie obiektywny fakt.

  1.       Stabilizacja emocji

Stabilizacja naszego nastroju może być trudna z prostego powodu – często nie wiemy czego się boimy. A to może jeszcze bardziej potęgować strach!  Dopiero uświadomienie sobie stresora, który na nas działa może doprowadzić do zmiany.  

  1.       Działanie

Przed podjęciem konkretnych działań w kierunku zmiany mogą hamować nas dwie przeszkody:

  •       Pierwszą z nich jest strefa wygody, inaczej nazywana strefą komfortu – dzięki niej czujemy się bezpiecznie, jednak dopiero wyjście poza i spróbowanie nowych rzeczy może przyczynić się do zmiany, a zarazem doprowadzić do poczucia dumy.
  •       Drugą jest lęk przed niepowodzeniem – często zastanawiamy się, co będzie kiedy to nam się nie uda? Aby przełamać spiralę strachu zastanów się, co zrobiłeś/zrobiłaś w innej sytuacji kiedy czułeś/czułaś lęk i udało ci się go pokonać? Być może sytuacja, w której obecnie jesteś jest analogiczna.

 

  1.       Uproszczenie

Czasem nasze nowe działanie może polegać na zaprzestaniu obecnego. Może tak być w sytuacji kiedy zajmujemy się czynnościami, które nie pełnią ważnej funkcji w naszym życiu lub po prostu poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Postaraj się stworzyć swój typowy plan dnia, przygotuj kartkę na której będą rozpisane godziny oraz miejsce na aktywności, które kolejno będziesz wypisywać. Pod koniec dnia zadaj sobie pytanie – Które z wypisanych punktów chciałbyś/chciałabyś zostawić, a które zmienić?

  1.       Wzmocnienie

Zmiana nie polega jedynie na zaprzestaniu działania, ale także na wzmacnianiu tego co pozytywne. Rozejrzyj się wokół i pomyśl skąd na co dzień czerpiesz energię? Co daje Ci siłę do działania? Warto pielęgnować wspierające relacje i te aktywności, które sprawiają że się uśmiechasz.

Więcej moich wpisów o radzeniu sobie w kryzysie znajdziesz tu: 

sebastiankotow. com/jak-zaradzic-negatywnym-emocjom-podczas-pracy-w-trybie-home-office-moje-sposoby/

sebastiankotow. com/3-czynnosci-po-ktorych-kazdego-dnia-poczujesz-sie-lepiej/

sebastiankotow. com/3-sposoby-na-spokoj-w-czasach-niepewnosci/