Ludzie mają tendencję do zatrzymywania się i trwania w tym, co jest im znajome. Boją się zmiany, nieznanego i oceny innych. To powoduje stagnację i paraliż naszych ambicji. Jednym słowem: strach zatrzymuje ich na torach do sukcesu. 

Postanowiłem zapytać Briana Tracy o wskazówki dotyczące budowania pewności siebie oraz o przyczyny lęku przed nieznanym. Brian jest właściwą osobą, która może na te pytania odpowiedzieć, powołując się na lata doświadczenia w przemowach przed milionową publicznością.
Zaczynamy!

Sebastian Kotów: Na swoich szkoleniach zadajesz uczestnikom często pytanie – „O czym ośmieliłbyś się marzyć, gdybyś wiedział, że na pewno nie poniesiesz porażki?” – ciekawi mnie czym dzielą się z Tobą uczestnicy i jakie przeszkody stają im na drodze do realizacji marzeń?

Brian Tracy: Zwykle uczestnicy mówią o wielkich celach: bogactwo, sława, władza, popularność, dobre relacje itd. Kiedy jednak zadajemy sobie to pytanie, zaczynamy rozumieć, że najbardziej hamuje nas w życiu strach. Bo gdybyś był absolutnie pewien sukcesu, nic by cię nie powstrzymało, byłbyś jak siła przyrody. Gdybyś został magicznie namaszczony i wiedział, że możesz sobie ustalić jakikolwiek cel, jakże inaczej byś działał, prawda?

Jednak wiele osób ma bardzo niską samoocenę, że kompletnie brakuje im pewności siebie do tego, aby zrobić nawet pierwszy krok. Samoocena w bardzo silny sposób koreluje z jakości naszego życia. A samoocena jest zbudowana między innymi na wysokim poziomie pewności siebie.

Sebastian Kotów: Jak zatem pewność siebie przekłada się na jakość życia i możliwość osiągania celów?

Brian Tracy: Odkryłem, że pewność siebie przekłada się wprost na wyniki w pracy, na przykład w sprzedaży. Pewność siebie i sprzedaż są ze sobą bezpośrednio związane, bo w sprzedaży trzeba być odważnym, śmiałym, trzeba znosić odrzucenie, rozczarowania, trzeba wyjść do ludzi, pokonać swoje lęki, umówić się na spotkanie, poprosić o zamówienie, więc pewność siebie jest tu niezbędna. Jest niezbędna w biznesie w ogóle. Bo nie sposób uruchomić firmę, zdobyć pożyczkę w banku, znaleźć klientów, zatrudnić ludzi… biznes zawsze wymaga pewności siebie.

Człowiek pewny siebie bardziej przemawia do innych ludzi. Kiedy jesteś pewny siebie, masz w sobie magnetyczną siłę przyciągania. Dlatego, na przykład aktorzy, którzy wydają się pewni siebie, też mają w sobie pewien magnetyzm. Pewność siebie jest rzeczywiście ważna. My sami czujemy się z nią lepiej, wpływa też na innych ludzi, którzy traktują nas przez to inaczej, więcej sprzedajemy, więcej zarabiamy, mamy lepszych partnerów… Pewność siebie decyduje o wszystkim.

Sebastian Kotów: Co powoduje, że nie mamy wystarczającej pewności siebie?

Brian Tracy: Zacząłem to badać, kiedy moja pewność siebie była jeszcze bardzo niska. Odkryłem, że mają na nią wpływ trzy sprawy. Po pierwsze wątpliwości… i strach. To jest największy problem wszystkich ludzi na ziemi. Hamują nas one w życiu najbardziej.
Na drugim miejscu są wina i niskie poczucie własnej wartości. Poczucie winy i przekonanie, że nie jest się wiele wartym. To bardzo rozpowszechnione odczucia. I wreszcie, punkt trzeci, to poczucie niższości i niezasługiwania na coś dobrego.

Kilka lat temu przeprowadzono badania nad chorymi na AIDS. Bo okazuje się, że niektórzy żyją z tą chorobą długie lata, a inni umierają szybko. Odkryto, że kluczowe jest tu poczucie niskiej wartości własnej. Ludzie chorują i są przekonani, że to z ich winy, tracą ducha. Viktor Frankl, były więzień nazistowskiego obozu Auschwitz, napisał, że tak długo, jak ludzie w coś wierzą, pozostają przy życiu, kiedy tracą wiarę, umierają. Wszyscy mamy takie uczucia.

Poczucie zasługiwania, to jeden z ukrytych sekretów sukcesu. Słyszeliście pewnie określenie „strach przed sukcesem”. Nie ma czegoś takiego jak strach przed sukcesem, to tylko sugestia. To raczej poczucie niezasługiwania. Czujemy, że nie jesteśmy tyle warci. Ludzie, którzy podświadomie czują, że nie są zbyt wiele warci, na zewnątrz będą bardzo ciężko pracować, a potem zaczną sabotować własne wysiłki.

Sebastian Kotów: To jest wielka trójka, a skąd biorą się zwątpienie i strach, poczucie winy i poczucie niskiej wartości?

Brian Tracy: Wyobraź sobie, że nie masz żadnych wątpliwości, w ogóle. Żadnych obaw. Czujesz, że możesz osiągnąć wszystko, i że zasługujesz na wszystko, co najlepsze na świecie. Pomyśl, jak inaczej byś się zachowywał. Spójrz na ludzi, którzy odnoszą prawdziwe sukcesy, są szczęśliwi – oni właśnie tak myślą.

Ale okazuje się, że prawie nikomu takie myślenie nie przychodzi naturalnie. Zacząłem to badać i dziś uczę tych spraw już ponad dwadzieścia pięć lat, ale zacząłem właśnie od tych spraw, o których dziś mówimy. Wiemy, że wszystkich nawyków, łącznie z emocjonalnymi, można się nauczyć. Pisano o tym na przełomie wieków. Nawyki emocjonalne, czyli sposoby, w jakie reagujemy, są zawsze wyuczone. Nie są stałe. Są jak wędrowne emocje, nie są umiejscowione w naszej podświadomości. Gdyby były tam umiejscowione, jak pewne fobie czy choroby umysłowe – zakotwiczone na stałe, nie dałoby się ich stamtąd usunąć.

Ale jak się okazuje 99-ciu procent naszych reakcji emocjonalnych, szczególnie tych negatywnych, można się oduczyć. Można wyjąć im wtyczkę z gniazdka i wyłączyć. Gdyby było inaczej, nie moglibyśmy się poprawić. Ale skoro możemy się ich pozbyć, to znaczy, że możemy osiągnąć wszystko.

Sebastian Kotów: To fascynujący temat! Ale od czego zacząć? Jak zbudować pewność siebie i odwagę?

Brian Tracy: Zajmuję się tematyką wysokiej samooceny i pewności siebie od prawie 30 lat, uczyłem ludzi w ponad 50 krajach na świecie, a przez moje seminaria przewinęły się miliony osób. Oczywiście trudno w krótkim wywiadzie zmieścić wszystko – ale… rozumiem, że właśnie po to zaprosiłeś mnie na seminarium, które poprowadzimy razem 19 czerwca 2021 r. on-line?

Wtedy opowiem szerzej uczestnikom o zasadach budowania pewności siebie, które pomogą im zaoszczędzić lata życia w szukaniu tego na własną rękę. Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości czy do nas dołączyć – to powtórzę pytanie z początku naszego wywiadu – „O czym ośmieliłbyś się marzyć, gdybyś wiedział, że na pewno nie poniesiesz porażki?” – na moim wykładzie powiem jak usunąć wszystkie przeszkody, które powstrzymują nas przed działaniem oraz jak budować wysokie poczucie własnej wartości.

Sebastian Kotów: Brian bardzo dziękuję ci za poświęcony czas i podzielenie się swoimi radami. A wszystkich czytelników zapraszam na seminarium Arytmetyka – 7 zasad budowania pewności siebie, gdzie ja, Fryderyk Karzełek oraz Brian Tracy dostarczymy Wam wiedzy, pomysłów, narzędzi i potężnej motywacji do wdrażania w życie wszystkiego, czego nauczycie się na naszym spotkaniu!

Informacje o wydarzeniu, które odbędzie się popołudniem 19 czerwca znajdziecie na stronie www.arytmetyka.com