Według badań Peterson Institute for International Economics średnio udział kobiet w zarządach badanych firm z 91 krajów był na poziomie około 14 proc., a tylko 5 proc. prezesów to kobiety. Z czego to wynika?

Czasem kobiety zatrzymują swoją karierę na poziomie specjalistycznym czy menadżerskim. Jeśli to z własnych wyborów  to jest zupełnie zrozumiałe. Czasem jednak to kultura organizacyjna w firmie blokuje im dostęp do stanowisk w wyższej kadrze zarządzającej. Jeśli taki jest powód, to jest to duża strata dla firmy.

Panuje wiele stereotypowych przekonań co do postaw kobiet-liderek i mężczyzn-liderów. Weźmy na przykład decyzyjność, jako jedną z najbardziej oczekiwanych cech wśród liderów. Jak się okazuje najczęściej tę cechę przypisujemy mężczyznom, podczas gdy kobieta powinna wykazywać się ciepłem, uprzejmością i przyjaznością. Decyzyjność spada na 43. pozycję oczekiwanych wśród kobiet cech[1]. I to jest pułapka stereotypu, w którą najczęściej wpadamy. Tymczasem kobiety podejmują decyzję w inny sposób, bardziej rozważnie, analizując za i przeciw, ważąc ryzyko. Ten proces jest inny, nie oznacza, że gorszy. Podobnie kobiety podejmują decyzję dotyczące własnej kariery, a w świecie biznesu zdominowanym przez mężczyzn i pełnym stereotypów, nierzadko niestety brakuje im wiary we własne możliwości.

Zapytaliśmy o najważniejsze zasady skutecznej liderki Anetę Podymę-Milczarek, która jest prezesem zarządu Unum Życie TUiR S.A i  posiada imponujące doświadczenie menedżerskie: karierę zaczynała w Merrill Lynch, uruchamiała polski oddział BlackRock, tworzyła i przewodziła AXA TFI i była szefem Genworth Financial w regionie, a jej dojrzałość biznesowa, efektywne przywództwo i standardy zarządzania zostały wyróżnione tytułem Mistrza Biznesu (Businessman.pl). Została również ujęta w gronie 50 najcenniejszych kobiet w raporcie Rzeczpospolita Babska 2019 (Gazeta Finansowa) oraz wśród 25 najlepszych menadżerów roku 2019 (Home &Market).

Oto garść inspirujących refleksji:

  1. Bądź wierna swoim wartościom. Zawsze

Nawet w najtrudniejszej sytuacji sięganie do DNA swoich przekonań pomaga znaleźć drogowskaz i obrać właściwy kierunek działania.

  1. Nieustannie się rozwijaj

Rozwój i nieustanna nauka  to najlepsza inwestycja, zawsze in plus.

  1. Czerp ze źródła różnorodności

W naszym świecie nie ma albo pań, albo panów. Jesteśmy razem i każdy z nas wnosi unikalny sposób rozwiązywania problemów. Współpraca i czerpanie z różnorodności postaw, doświadczeń i przekonań są dla mnie niezwykle ważne w kształtowaniu pełnowartościowej kultury organizacyjnej i wspólnym pokonywaniu kolejnych wyzwań.

  1. Bądź sobą

W świecie biznesu zdominowanym przez panów, istnieje pokusa, by maskulanizować nasze postawy, wygląd czy sposób podejmowania decyzji. Jednak nasza siła kryje się w naszej kobiecości i odmienności. Autentyczność i szczerość to klucze do osiągania sukcesów w zgodzie z własnymi przekonaniami i własną tożsamością.

  1. Buduj relacje, szanuj ludzi

Życie składa się ze spotkań. Każdy napotkany na drodze człowiek jest wartością w naszym życiu, tym zawodowym i osobistym. Za każdym nazwiskiem kryje się wyjątkowa historia, inna perspektywa, odmienne doświadczenia, które nas budują i rozwijają.

  1. Dbaj o siebie i swoich bliskich

Możemy mieć wiele ról w życiu, ale zdrowie mamy tylko jedno. To niezwykle ważne, by dbać o siebie, o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz otaczać troską swoich najbliższych, dzięki którym czerpiemy siłę w trudnościach i z którymi najchętniej świętujemy sukcesy.

  1. Doceniaj i nagradzaj

Każdy sukces wymaga od nas odwagi, uporu, zaangażowania i pokory. Nie ma sukcesów bez porażek. Każde potknięcie jest wartościową lekcją. A osiągniecia zasługują na uznanie, docenienie i nagrodzenie, zarówno ludzi, którzy z nami na niego pracowali, jak i siebie.

  1. Bądź odważna

Nie bój się ryzyka, podejmuj decyzje i krocz przed siebie z podniesioną głową. Każda porażka to wspaniała lekcja dla Ciebie i cenne doświadczenie. Zatem nie krytykuj siebie, bądź dla siebie dobra i działaj, a zobaczysz, jakie wspaniałe nowe horyzonty możesz odkryć.

[1] Therese Huston, „Jak kobiety podejmują decyzje. Co jest prawdą, a co mitem oraz jakie strategie są najlepsze”