Obecna sytuacja na świecie każdego z nas zdążyła już wyprowadzić z równowagi. W końcu ciężko żyć pełnią życia, kiedy jest się zamkniętym w czterech ścianach, a zewsząd słychać informację o rosnącym zagrożeniu.

Mam wrażenie, że ludzie podzielili się na dwie obozy. Pierwszy, który bagatelizuje problem i nie stosuje się do ogólnie znanych zaleceń i drugi, który zapomina o swoim doczesnym życiu, koncentrując się najnowszych newsach związanych z pandemią i przeżywaniu paniki.

Oba te zachowania są oczywiście skrajnościami. Osobiście uważam, że przy zachowaniu jak najwyższych standardów bezpieczeństwa i ostrożności zawsze warto przyjrzeć się swoim reakcjom i tym, co one wyzwalają.

Zauważmy, że informacje, które napotykamy w Internecie, dzielą się na dwa rodzaje: fakty oraz opinie. Często ciężko rozróżnić jedno od drugiego, jednak to najważniejszy element, który pozwoli nam odczuć większy komfort psychiczny.

Przykład faktu: 1050 osób zachorowało jednego dnia.

Przykład opinii: Ekstremalny wzrost ilości zachorowań. Teraz wszyscy zostaną zarażeni.

Nasz umysł uwielbia przetwarzać emocjonalne informacje, a wręcz zapamiętuje je łatwiej niż informacje zawierające suche fakty. Stąd tak łatwo jest nam wpaść w spiralę zamartwiania się coraz to nową wiadomością, która napływa z kolejnych portali.

W jaki sposób wyjść z pętli niepokoju?

  1.       Ogranicz dostęp do mediów

Kiedy zewsząd mówią o tym, co robić i czego nie robić, a znajomi podsyłają Ci coraz to nowe ciekawostki – ogranicz to. Skup się na dwóch wybranych przez Ciebie źródłach, które prezentują wiedzę, zawierającą fakty. Opinie wyrobisz sobie sam/sama. Dzięki temu unikniesz wchodzenia w pętle emocji i niepokoju, które powodują, że nie możesz skupić się na doczesności.

  1.       Wzmocnij swoje zasoby

To nie pierwszy raz kiedy dotyka cię kryzys w życiu i to też nie pierwszy problem, z którym zmaga się cały świat. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio odczuwałeś/odczuwałaś podobny stan emocjonalny jak teraz i co wtedy zrobiłeś/zrobiłaś aby sobie z nim poradzić? Może nie będzie to analogiczna sytuacja, jednak pamiętaj, że nasze emocje zawsze są takie same. Zmienia się tylko kontekst.

  1.       Zajmij się czymś innym

Psychologowie mówią, że ludzie mają 3 sposoby radzenia sobie ze stresem. Można pokonać go poprzez:

– rozwiązanie problemu, który jest jego przyczyną

– skupienie się na nim i powtórne przeżywanie emocji, które powoduje

– oraz skupienie na innych zadaniach, które wiążą się z przeżywaniem innych emocji

W sytuacji kiedy nie mamy wpływu na to, co wyzwala kryzys, warto skupić się na zajęciu czymś innym. Martwienie się nad wyraz nic nie da, a dla naszego samopoczucia słuszne będzie zajęcie się czymś,  dzięki czemu odczujemy radość… a jeśli nie, to przynajmniej spokój 🙂

A jakie wy macie sposoby na radzenie sobie z niepokojem? Dajcie znać w komentarzach!