Myślę, że każdy z nas często (o ile nie codziennie) zmaga się z wyzwaniem ukończenia czegoś na czas.

… i wielu z nas w jakiś dziwny sposób nie zawsze to wychodzi 🙂

 Powody mogą być oczywiście różne. Z jednej strony możemy mieć multum obowiązków do wykonania, co skutkuje naturalnym opóźnieniem, a z drugiej nasza rodzina może prosić o swoją czasochłonną atencję. Nie zmienia to faktu, że częstym powodem naszych niepowodzeń jest po prostu odkładanie rzeczy na później.

W psychologii ma to nawet swoją naukową nazwę – prokrastynacja. Określa każde dobrowolne zwlekanie z realizacją działań, pomimo świadomości, że nasza sytuacja wskutek tego się pogorszy.

Dlaczego prokrastynujemy? Poniżej znajdziesz 3 dominujące powody, które się do tego przyczyniają:

  1.       Boimy się porażki

W sytuacji, kiedy wykonanie naszego zadania będzie podlegać czyjejś ocenie, naturalną reakcją jest strach. W obliczu tej emocji możemy, albo przejść do jak najszybszego wykonania zadania, albo… odwlekać jego wykonanie na później.

Często możemy sobie powtarzać „zrobię to za 15 minut”, „o pełnej godzinie” lub „jutro”, tak często, aż w końcu skończenie pracy staje się niemożliwe, bo jest na to już za późno. Taka sytuacja wbrew pozorom jest niezwykle wygodna, ponieważ gdy pozostaje nam niewiele czasu, staje się to wytłumaczeniem dlaczego nie zrobiliśmy tego, co powinniśmy.

  1.       Boimy się, że nie mamy kompetencji

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się otrzymać zadanie do wykonania, które nie do końca odpowiadało Twojemu zakresowi kompetencji. Niektóre osoby podchodzą do takich wyzwań z uśmiechem, inne natomiast odkładają ich wykonanie na później. Dzięki temu nie muszą się konfrontować z własną niewiedzą.

Tak czy siak warto pamiętać, że swoją niekompetencję pokażemy mocniej gdy zadania nie wykonamy w ogóle, niż jak wykonamy je nie w pełni.

  1.       Chcesz być perfekcyjny/a

Każdy z nas temperamentalnie różni się poziomem sumienności. Te osoby, które mogą określić siebie wybitnie rzetelnymi, mogą mieć problem z realizacją zadań trudnych. Okazuje się, że lęk przed niewykonaniem ich na 100% może hamować ich wykonanie generalnie. W związku z czym odkładamy je na późniejszy, często nie przychodzący już czas.

Powodów prokrastynacji jest znacznie więcej, jednak z mojej perspektywy te trzy szczególnie zasługują na uwagę, ponieważ są uniwersalne i dotykają wielu z nas.

Jakie zadania są dla Ciebie szczególnie trudne i prowadzą do prokrastynacji ?Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej!