Każdy z nas otrzymuje te same dwadzieścia cztery godziny każdego dnia. Jednak to, jak wykorzystujesz te godziny, robi różnicę, dlatego wdrożenie kilku kluczowych wskazówek dotyczących produktywności może mieć ogromne znaczenie.

Zwiększenie produktywności może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby osiągnąć nowy poziom w życiu zawodowym. Dlatego poniżej przedstawiam dziesięć najlepszych wskazówek według Briana Tracy zwiększających produktywność, które są na tyle proste, że możesz je już dziś wdrożyć.

 

1) Wykorzystaj Zasadę „Dotknij raz”

Reguła „dotknij raz” nakazuje ukończenie zadania lub projektu od początku do końca przy pierwszym dotknięciu, a nie rozpoczęcie zadania i pozostawienie go do zakończenia w późniejszym czasie. Jeśli jesteś w stanie zobowiązać się do przestrzegania tej zasady, wyeliminuje to większość okazji do prokrastynacji.

2) Zapisz to

Niezależnie od tego, czy przechowujesz „listę rzeczy do zrobienia” w notatniku, kalendarzu czy w aplikacji na telefon, zapisywanie zadań, które musisz wykonać, jest doskonałym sposobem na utrzymanie porządku, a także doskonałym sposobem, by stać się również bardziej produktywnym. Spisanie listy zadań jest po prostu czymś, co sprawia, że ​​osoba jest bardziej zmotywowana do ich wykonania i skreślania z listy jedno po drugim. Kiedy masz w głowie listę rzeczy do zrobienia, jest to tylko układ spraw, którymi można się stresować. Spisanie listy rzeczy do zrobienia staje się planem działania.

3) Wyznacz sobie małe cele

Wyznaczanie celów jest jedną z najpotężniejszych metod pomagania osobie w osiągnięciu długoterminowych celów. Jednak wyznaczanie celów może być pomocne w osiąganiu celów krótkoterminowych i zwiększaniu codziennej produktywności. Dzieląc duży projekt na wiele części i wyznaczając „małe cele”, aby ukończyć te elementy jeden po drugim, możesz skorzystać z motywujących korzyści wynikających z wyznaczania celów i wykorzystać je do znacznego zwiększenia produktywności.

4) Planuj z wyprzedzeniem

Przed zakończeniem każdego dnia pracy zaplanuj z wyprzedzeniem listę rzeczy do zrobienia na następny dzień. Zapisanie planu pracy na następny dzień pozwala z przygotować umysł do pracy następnego dnia, a także pozwala zanurzyć się bezpośrednio w liście rzeczy do zrobienia w momencie rozpoczęcia dnia pracy.

5) Nie przekraczaj zobowiązań

Zbytnie angażowanie się w większą ilość pracy, niż jesteś w stanie wykonać, prowadzi jedynie do stresu i zmartwień – co może utrudniać wykonanie jakiejkolwiek pracy. Nie powinieneś dostarczać sobie zbyt małej ilości pracy, którą możesz wykonać w danym czasie, jak i nie powinieneś też przyjmować więcej, niż jesteś w stanie znieść. To dobra równowaga, ale ważna do odnalezienia, jeśli chcesz być maksymalnie produktywny.

6) Przestań próbować wykonywać wiele zadań jednocześnie

Chociaż wielozadaniowość może wydawać się łatwym sposobem na zwiększenie produktywności, zwykle kończy się to dokładnie odwrotnie. Za każdym razem, gdy podzielisz swoją uwagę na wiele zadań, na pewno ucierpi na tym zarówno Twoja produktywność, jak i jakość pracy. Zamiast wielozadaniowości poświęć całą uwagę jednemu zadaniu, dopóki nie zostanie ono ukończone, zanim przejdziesz do następnego.

7) Zacznij od najtrudniejszego zadania

Jeśli jesteś w stanie ukończyć najtrudniejsze zadanie na początku pracy, możesz kontynuować dzień, wiedząc, że najgorsze jest za Tobą, zamiast spędzać dzień na stresowaniu się zadaniem, którego się obawiasz. Biorąc pod uwagę, że stres i zmartwienie są wrogami produktywności, radzenie sobie z najtrudniejszym zadaniem z listy rzeczy do zrobienia jest skutecznym sposobem na zwiększenie produktywności.

8) Określ, kiedy jesteś najbardziej produktywny

Wiele osób jest najbardziej produktywnych we wczesnych godzinach porannych. Inni jednak mogą najlepiej pracować późno w nocy lub w środku popołudnia. Określ, kiedy osobiście jesteś najbardziej produktywny i wykorzystaj te godziny w pełni.

9) Minimalizuj przerwy

Obecnie żyjemy w świecie, w którym na każdym kroku spotykamy przerywniki w pracy. Rozproszenie po rozproszeniu. Jeśli chcesz być tak produktywny, jak to tylko możliwe, ważne jest, aby wyeliminować jak najwięcej takich przerw. Zamknij się w pokoju i – jeśli możesz – zostaw telefon w innym pomieszczeniu. Podejmij wszelkie możliwe kroki, aby odciąć się od świata zewnętrznego, abyś pozostał tylko Ty i praca, którą należy wykonać.

10) Ustaw limity czasowe

Niewiele rzeczy jest bardziej motywujących niż terminy i możesz to wykorzystać, ustalając realistyczne, narzucone przez siebie limity czasowe dla zadań, które musisz wykonać. Jeśli jesteś w stanie traktować te ograniczenia czasowe z całą powagą, jaką potraktowałbyś w oficjalnym terminie, z pewnością skorzysta na tym Twoja produktywność.

 

Sebastian & Brian